23 września

Geneza programu „Moje miasto bez elektrośmieci"

Program „Moje miasto bez elektrośmieci” w pierwszym roku istnienia koncentrował się na działaniach lokalnych i miał charakter konkursu edukacyjnego. Sukces „Dnia Otwartego” zainspirował Organizatorów do rozwoju i rozszerzania zasięgu projektu o nowe miasta. Budowana baza operatorów pozwoliła obsługiwać zbiórki elektrośmieci na większym obszarze i tak, od roku 2013, możliwy jest odbiór elektrośmieci bezpośrednio z placówek. Kolejne lata obfitowały w coraz to większe poziomy zbierania zużytego sprzętu. Od 2018 roku nową inicjatywą promowaną przez program jest Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci. Wydarzenie to zostało opracowane przez WEEE Forum przy wsparciu 112 organizacji non-profit z ponad 48 różnych krajów z całego świata. W Polsce oficjalnym organizatorem jest ElektroEko, a placówki realizujące program włączają się w jego promocje. W roku 2019 najaktywniejsze placówki z Warszawy i Tomaszowa Mazowieckiego miały możliwość uczestniczenia w Warsztatach edukacyjnych. Przeprowadzono łącznie 10 warsztatów. W planach na następny rok było 20 kolejnych, niestety pandemia uniemożliwiła ich realizację. Rok 2020 to rok, który zapadnie w pamięci nas wszystkich z uwagi na trwającą epidemię koronawirusa. Placówki zmuszone były realizować zajęcia w ciągle zmieniających się formach: pracy w systemie hybrydowym lub całkowicie zdalnym. Mimo trudnych warunków, zdały ten egzamin. Jak się okazało, nie zrezygnowały także z realizacji naszego programu. Chętnie korzystały z narzędzi on-line i wciąż organizowały zbiórki elektrośmieci. Są szkoły, które w ubiegłym roku pobiły swoje rekordy w ilości zebranego sprzętu.

„Moje miasto bez elektrośmieci” w liczbach

Zaangażowanie placówek w realizację programu przekłada się na konkretne liczby, które sumują się w spektakularne wyniki. Zobaczcie sami, jaką ilość dzieci objęliśmy edukacją oraz ile elektrośmieci udało nam się wspólnie zebrać.

Rekord ilości zebranych elektrośmieci (w kg)

Jednym z liderów w programie jest Szkoła Podstawowa nr 2 w Gołdapi, wielokrotnie nagradzana w konkursach realizowanych w ramach projektu. Szkoła ta przez 8 lat realizacji naszego programu zorganizowała 39 zbiórek elektrośmieci o łącznej masie 139 610 kg. To masa odpowiadająca przeciętnej wadze 25 dorosłych słoni afrykańskich. Uwierzycie?! Gratulujemy koordynatorce - Pani Alinie Oleszczuk - imponujących wyników. Jest Pani mistrzynią w edukowaniu i zachęcaniu lokalnej gołdapskiej społeczności do efektywnego działania.

Największa zbiórka elektrośmieci (w kg)

Rekord największej zebranej masy podczas jednej zbiórki należy do Szkoły Podstawowej w Hejdyku. Placówka zebrała 14 127 kg elektrośmieci podczas jednej szkolnej zbiórki (w roku 2017). Tego rekordu od 4 lat nie pobiła żadna placówka. Koordynator - Pani Małgorzata Ruszczyk - to kolejny przykład godny naśladowania.

Miasto z największym poziomem zbierania (w kg)

 Jednym z liderów w zbieraniu jest województwo łódzkie, gdzie zebrano 640 993 kg elektrośmieci, z czego w samym Tomaszowie Mazowieckim aż 456 465 kg. Średnia zbiórka elektrośmieci w tym mieście wynosi 2600 kg.


Edukacja domowaJestem zainteresowany/-a bezpłatnym programem edukacyjnym "Moje miasto bez elektrośmieci" do domowej edukacji ekologicznej.


szkoły podstawowejprzedszkola


Zapoznałem się z Regulaminem i zasadami korzystania ze strony internetowej www.moje-miasto-bez-elektrosmieci.pl oraz programyedukacyjne.pl

TAK, zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w formularzu przez Adliner Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-928) przy ul. Locci 18, jako administratora danych osobowych, w celach marketingowych, w tym głównie programów edukacyjnych realizowanych przez Adliner Sp. z o.o., zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Zostałem poinformowany o tym, że podanie ww. danych jest dobrowolne oraz że mam prawo do dostępu do swoich danych, ich poprawiania, a także wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, a także o pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 RODO, dostępnych w Polityce prywatności Adliner Sp. z o.o.

TAK, chcę być informowany/-a e-mailowo o programach edukacyjnych Adliner Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-928) przy ul. Locci 18 i w związku z tym zgadzam się na otrzymywanie informacji dotyczących programów edukacyjnych, wysyłanych przez Adliner Sp. z o.o. na wyżej podany adres e-mail. Zostałem poinformowany o tym, że mogę wycofać tak udzieloną zgodę w dowolnym momencie, a także o pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 RODO, dostępnych w Polityce prywatności Adliner Sp. z .o.o.