Tego jeszcze nie było! Największą nowością i hitem edycji jubileuszowej będzie przedstawienie teatralne „Eko-Drużyna. Misja Elektrośmieć!” zrealizowane specjalnie dla programu „Moje miasto bez elektrośmieci” przez Teatr Syrena. W przedstawieniu wystąpią: Natalia Kujawa, Sebastian Ziomek, Kornelia Raniszewska, Marek Grabiniok, Wojciech Stolorz, którzy wcielą się w członków Eko-Drużyny. Spektakl wyreżyserowała: Agnieszka Rose, zaś wspaniałą muzykę skomponował Tomasz Filipczak. To niezwykłe przedstawienie z kilku powodów. Po pierwsze, członkowie Eko-Drużyny będą mapetami animowanymi przez aktorów. Po drugie, przedstawienie będzie realizowane przez Eko-Teatr w eko-stylu. To oznacza, że scenografia do spektaklu powstała w całości z niepotrzebnych już elementów z teatralnych magazynów. Premiera stacjonarna spektaklu przewidziana jest na 13 października i rozpocznie obchody Międzynarodowego Dnia Bez Elektrośmieci. Zachęcamy wszystkie placówki do projekcji przedstawienia uczniom realizującym nasz program. Jakie przygody tym razem czekają na członków Eko-Drużyny? Dowiemy się tego w październiku. Spektakl zostanie udostępnione placówkom w wersji on-line za pośrednictwem strony programu www.moje-miasto-bez-elektrosmieci.pl. Czas trwania przedstawienia – 45 minut.

W tym roku, już po raz kolejny, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci. Wydarzenie przypada na 13 października. Warto już wcześniej rozpocząć przygotowania, by w tym dniu podkreślić uczniom i przedszkolakom istotę prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym i to nie tylko w tym dniu, ale przez cały rok. Relacje z Wydarzenia można zamieścić na Mapie EkoDziałań, by pokazać innym swoje pomyły i inicjatywę. Z pewnością posłużą jako inspiracja do innych działań, a może też zachęcą inne placówki do aktywnego włączenia się do programu „Moje Miasto bez Elektrośmieci”

Szczegóły dotyczące obchodów Międzynarodowego Dnia bez Elektrośmieci dostępne są na www.dzienbezelektrosmieci.pl

W maju br. przeprowadziliśmy ankietę programową wśród Koordynatorów odpowiedzialnych za realizację programu „Moje miasto bez elektrośmieci” w szkołach i przedszkolach. Ankieta była anonimowa i zawierała 5 pytań zamkniętych i 1 pytanie otwarte. Cieszy nas fakt, iż placówki potwierdziły, że chętnie uczestniczą w programie i uważają, że program powinien być kontynuowany. Kluczowym zainteresowaniem szkół i przedszkoli jest także Fundusz Oświatowy,
z którego bardzo chętnie korzystają, choć niektórzy już boją się, że w okolicy trudno będzie znaleźć elektrośmieci, bo tak aktywnie prowadzili zbiórki:-). Większość placówek jest zadowolonych z dotychczasowej formuły konkursu, aczkolwiek, chętnie widziałyby go jako konkurs plastyczny, fotograficzny czy rywalizację on-line.

Dziękujemy wszystkim Koordynatorom za udział w Ankiecie. Wszystkie odpowiedzi są dla nas bardzo cenne i posłużą w dalszym rozwoju programu.

Przyjrzyjmy się szczegółowym wynikom Ankiety: