List redakcyjny

Drodzy Państwo,

Witam serdecznie w nowym roku szkolnym 2021/22. Z ogromną radością przekazuję w Państwa ręce nowe wydanie Biuletynu programu „Moje miasto bez elektrośmieci”. To wyjątkowy rok dla programu – 10 lat istnienia projektu. Na łamach niniejszego Biuletynu znajdziecie podsumowanie naszych działań edukacyjnych i zdradzimy, co przygotowaliśmy dla Was w nowym roku szkolnym.

Do tej pory do programu przystąpiło ponad 3500 placówek, z czego 1500 aktywnie realizuje zbiórki elektrośmieci i korzysta z Funduszu Oświatowego. Przez dekadę zebraliśmy prawie 5 mln kg elektrośmieci! Zebrany sprzęt nie tylko nie zanieczyścił naszego środowiska naturalnego, ale pozwolił wyposażyć 800 placówek w nowoczesne pomoce dydaktyczne, o łącznej wartości 1 mln złotych. Na dotychczasowych sukcesach jednak nie poprzestajemy.

Nowy rok szkolny przynosi kolejną porcję nowości. Przygotowaliśmy nowe narzędzia będące wsparciem w realizacji założeń programu. Hitem jubileuszowej edycji będzie przedstawienie teatralne pt. „Eko-Drużyna. Misja Elektrośmieć!” przygotowane dla naszego programu przez Teatr Syrena z Warszawy. Premiera przedstawienia odbędzie się 13 października. Przedstawienie zostanie udostępnione placówkom w wersji on-line. Mam nadzieję, że będzie to atrakcyjna forma edukacji dla uczniów, zarówno tych małych, jak i dużych. Już dziś zaplanujcie Państwo projekcję przedstawienia w Waszych placówkach.

W trakcie jubileuszu nie zapominamy o naszych koordynatorach, którzy są siłą napędową naszego projektu. Niejednokrotnie zaskakiwali nas Państwo swoją pomysłowością, a efekty Waszej pracy przekładają się na sukcesy naszego programu. Dziękujemy za zaufanie i wspólne działania na rzecz edukacji ekologicznej. Doceniamy Wasze zaangażowanie i nominujemy Was do udziału w plebiscycie „ Koordynatorzy dekady MMBE”. Zaprezentujemy sylwetki najaktywniejszych nauczycieli, którzy wpisali się w historię „Mojego miasta bez elektrośmieci”. Spośród nominowanych wybierzemy 10, którym przyznamy specjalne wyróżnienia i statuetkę KOORDYNATORA DEKADY. Uczniowie, rodzice, lokalne społeczności – poprzez głosowanie – pomogą nam dokonać wyboru.

Zapraszamy również do promocji nowego konkursu pt. „Nie wyrzucaj elektrośmieci do śmietnika”. To konkurs skierowany do uczniów i ich rodzin. Zachęcamy dzieci do rodzinnego tworzenia znaku edukacyjnego do altan śmietnikowych informującego o zakazie wyrzucania zużytych sprzętów do śmietnika. Nagrodzimy 10 reportaży zdjęciowych z aktywnościami promującymi te działania.

Życzę Państwu, aby rok szkolny 2021/22, przyniósł możliwość realizacji planów zawodowych w dobrych dla Państwa warunkach i pozwolił efektywnie prowadzić zajęcia z dziećmi. Dziękuję, że przez dekadę tworzycie z nami „Moje miasto bez elektrośmieci” i zachęcam do dalszych wspólnych aktywności.

Z pozdrowieniami,

Anna Podsiadło
Koordynator Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego
„Moje miasto bez elektrośmieci”