List redakcyjny

Drodzy Państwo,

Witam serdecznie w nowym roku szkolnym 2022/23. Z radością przekazuję w Państwa ręce nowe wydanie Biuletynu programu „Moje miasto bez elektrośmieci”. Za nami jubileusz dziesięciolecia programu, a przed nami nowe wyzwania.

Do tej pory do programu przystąpiło ponad 3500 placówek, z czego 1500 aktywnie realizuje zbiórki elektrośmieci i korzysta z Funduszu Oświatowego. Przez dekadę zebraliśmy prawie 5 mln kg elektrośmieci! A zebrany sprzęt nie tylko nie zanieczyścił naszego środowiska naturalnego, ale też pozwolił wyposażyć prawie 1000 placówek w nowoczesne pomoce dydaktyczne, o łącznej wartości 1 mln złotych. Na dotychczasowych sukcesach jednak nie poprzestajemy.

Rozwijamy się dla Was. Od nowego roku szkolnego otwieramy możliwość dołączenia do programu nowym placówkom. Obszar działania programu został rozszerzony o nowe miejscowości, dzięki czemu więcej przedszkoli i szkół będzie mogło korzystać z Funduszu Oświatowego. Poleć nasz program innym! Fundusz Oświatowy to doskonała możliwość na wyposażenie w nowoczesne pomoce dydaktyczne. Za polecenie otrzymacie dodatkowe punkty Funduszu Oświatowego.

Nowy rok szkolny to kolejna pula nowych narzędzi edukacyjnych. W niniejszym pakiecie materiałów drukowanych przesyłamy nie tylko nowe scenariusze zajęć lekcyjnych dla oddziałów przedszkolnych i zerówek oraz uczniów klas I-III, ale również książeczka z bajką pt. „Eko-drużyna na tropie elektrośmieci” autorstwa Anny Paszkiewicz, oraz płyta z muzyką z przedstawienia „Eko-Drużna. Misja elektrośmieć”, które było hitem edycji jubileuszowej. W dalszym ciągu zachęcamy Państwa do projekcji uczniom filmu z przedstawienia. Zanim jednak to zrobicie zapoznajcie ich ze słuchowiskami pt. „Super misja Eko-Drużyny”. Wierzę, że przygotowane narzędzia będą  wsparciem w realizacji założeń programu. Mam też nadzieję, że będzie to atrakcyjna forma edukacji dla uczniów.

Pamiętajcie, by aktywnie korzystać z Funduszu Oświatowego należy organizować zbiórki elektrośmieci. Zbieranie małych elektrośmieci ułatwią Państwu kartonowe pojemniki, które wysyłamy bezpłatnie. Do promocji zbiórek elektrośmieci zamawiać możecie pakiet materiałów, takich jak plakaty, ulotki, czy baner informujący o zbiórce do zawieszenia na ogrodzeniu.

Zapraszamy również do udziału w konkursie edukacyjnym „Elektrośmieci te duże i małe, do recyklingu doskonałe”. Stwórzcie własną wystawę z prac przygotowanych przez Waszą szkolną Eko-Drużynę. Zaprezentujcie wystawę innym uczniom lub rodzicom. Nam wyślijcie zdjęcia. Najciekawsze pomysły nagrodzimy punktami Funduszu Oświatowego. Nagroda główna to 20 000 punktów Funduszu Oświatowego.

Życzę Państwu, aby ten rok szkolny, przyniósł Wam możliwość realizacji planów zawodowych w dobrych dla Państwa warunkach i pozwolił efektywnie prowadzić zajęcia z dziećmi. Witamy serdecznie nowe placówki w drużynie „Mojego miasta bez elektrośmieci”, a dotychczasowym koordynatorom dziękuję, że przez dekadę tworzycie z nami program. Zachęcam do dalszych wspólnych aktywności.

Z pozdrowieniami,

Anna Podsiadło
Koordynator Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego
„Moje miasto bez elektrośmieci”