List redakcyjny

Drodzy Koordynatorzy Programu „Moje miasto bez elektrośmieci”!

Witam Was bardzo serdecznie w drugim semestrze roku szkolnego 2022/2023. Z początkiem 2023 roku wkroczyliśmy w nową dekadę programu „Moje miasto bez elektrośmieci” – największego programu dotyczącego prawidłowego postępowania z zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym oraz bateriami w Polsce.

Przez ostatnie dziesięciolecie udało nam się stworzyć wspaniałą Eko-Drużynę, składającą się z prawie 4300 szkół podstawowych i przedszkoli. Nasi koordynatorzy aktywnie edukują w zakresie zasad postępowania z elektrośmieciami. Uczą, dlaczego nie należy ich wyrzucać do zwykłego pojemnika ani zostawiać przy altankach śmieciowych.

Przez 10 lat istnienia programu zorganizowaliśmy ponad 5000 odbiorów zużytego sprzętu i zebraliśmy 5 mln kg elektrośmieci. Pozwoliło to wyposażyć szkoły podstawowe i przedszkola w nowoczesne pomoce dydaktyczne o wartości ponad 1 mln zł w ramach naszego autorskiego Funduszu Oświatowego. Miniony jubileusz dał nam okazję do podsumowania dotychczasowego działania programu i zainaugurowania zmian w projekcie. W nową dekadę wchodzimy w nowej energicznej odsłonie.

Z uwagi na duże zainteresowanie programem rozpoczęliśmy rekrutację dla szkół ponadpodstawowych. Licea, technika i szkoły branżowe mogą od 1. marca br. korzystać z naszego Funduszu Oświatowego. Do współpracy zapraszamy również inne podmioty, takie jak: biblioteki, domy kultury, fundacje, koła gospodyń wiejskich, sołectwa czy kluby sportowe, dla których powstała nowa część programu dla Instytucji i Organizacji. Dla tej grupy uczestników przygotowaliśmy „Katalog pomocy oświatowych”, zawierający e-bony i e-karty do wybranych sklepów, dzięki którym będą mogły zaopatrzyć się w niezbędną elektronikę, sprzęt AGD, RTV, IT, ale także książki czy środki czystości.

To jednak nie koniec zmian. Specjalnie dla uczestników naszego programu przygotowaliśmy wyjątkową ofertę. Od 1. marca do 31. maja br. premiujemy wszystkie zbiórki elektrośmieci. Jak? Podwoimy ilość zdobytych punktów Funduszu Oświatowego każdej zbiórki zrealizowanej w powyższym terminie. Dzięki temu konta placówek oraz instytucji zostaną zasilone dwukrotnie większą ilością punktów, które będzie można wymienić na atrakcyjne pomoce oświatowe.

Pragniemy również poinformować, że do 250 kg zmniejszamy minimum logistyczne, jakie należy zebrać, by można było zamówić odbiór zużytego sprzętu. W przypadku Warszawy to minimum logistyczne zmniejszamy do 50 kg. To dobra wiadomość zwłaszcza dla tych uczestników, którzy nie dysponują odpowiednią przestrzenią do organizacji dużych zbiórek elektrośmieci.

Z nowym rokiem szkolnym nastąpi ciąg dalszy zmian. Od 1. września funkcjonować będzie nowy, bardziej atrakcyjny system naliczania punktów za zebrane elektrośmieci.

Zachęcam do zapoznania się z niniejszym biuletynem, w którym znajdziecie szczegółowe informacje na temat wspomnianych przeze mnie zmian w programie „Moje miasto bez elektrośmieci”. Aktualności będą także publikowane na bieżąco na stronie internetowej programu www.moje-miasto-bez-elektrosmieci.pl.

Z pozdrowieniami,

Anna Podsiadło
Koordynator Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego
„Moje miasto bez elektrośmieci”