List redakcyjny

Drodzy Państwo,

Miło mi przekazać w Państwa ręce kolejne wydanie Biuletynu programu „Moje miasto bez elektrośmieci”. Znajdziecie w nim prezentację nowych rozwiązań edukacyjnych, jakie przygotowaliśmy na rok szkolny 2020/2021, a także podsumowanie aktywności realizowanych w ubiegłym roku.

Minione miesiące były niespodziewanym wyzwaniem zarówno dla Państwa jak i dla nas, organizatorów programu. Pandemia wymusiła nagłe zmiany i konieczność przystosowania się do nowych warunków pracy i życia. Dla Państwa był to okres szczególnie trudny. Z uznaniem obserwowaliśmy jak szybko wprowadzone zostało nauczanie na odległość i jak skutecznie, mimo wielu utrudnień, uczniowie i przedszkolaki doprowadzone zostały do pozytywnego zakończenia roku szkolnego.

Wielu z Państwa, także w warunkach pandemii, kontynuowało realizację programu „Moje miasto bez elektrośmieci”, włączając nawet organizacje zbiórek zużytego sprzętu. Było to dla nas wielkie, ale jak pozytywne zaskoczenie, i także dowód na to, że program jest potrzebny i na dobre zagościł w Państwa placówkach, za co bardzo dziękujemy. Program „Moje miasto bez elektrośmieci” działa nieprzerwanie. Przygotowaliśmy dla Państwa nowe narzędzia, także do pracy zdalnej, które mogą być wsparciem w realizacji programu, niezależnie od przyjętej formuły nauczania.

Nowy rok szkolny przynosi wiele nowości. Nową stronę internetową, nowe materiały edukacyjne, ale też i nowy konkurs. W maju br. przeprowadziliśmy ankietę podsumowującą program. Państwa opinie i uwagi zawsze są dla nas bardzo cenne, stanowiąc solidną bazę wiedzy i inspirację do rozwoju programu. Nowa formuła konkursu, oparta została właśnie na Państwa sugestiach. Dziękujemy! W niniejszym wydaniu Biuletynu podsumujemy także konkurs ubiegłoroczny, prezentując wyniki i zwycięskie placówki. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy wygranej.

Integralnym elementem programu „Moje miasto bez elektrośmieci” jest Fundusz Oświatowy, który umożliwia Państwu wyposażanie szkół i przedszkoli w nowoczesne pomoce, za punkty otrzymane z organizowanych zbiórek elektrośmieci. W tym roku przygotowaliśmy nowy Katalog pomocy, z ciekawymi propozycjami, ale też pozostawiliśmy te, które lubicie Państwo najbardziej i najchętniej je zamawiacie. W Katalogu pomocy znajdziecie Państwo także sprzęt do ochrony przed koronawirusem.

Mam nadzieję, że przygotowane propozycje przypadną Państwu do gustu i będą owocnie wykorzystywane. Jak co roku, otrzymujecie Państwo Kalendarz Koordynatora do planowania aktywności związanych z realizacją programu „Moje miasto bez elektrośmieci”. Przygotowane zostały także materiały do promocji zbiórek. Pakiety wysyłane są bezpłatnie przed organizacją zbiórki.

Życzę Państwu, aby nowy rok szkolny 2020/2021 przyniósł możliwość realizacji planów zawodowych w dobrych dla Państwa warunkach i pozwolił efektywnie prowadzić zajęcia z dziećmi. Dziękujemy, że jesteście Państwo z nami.

Z pozdrowieniami,

Anna Podsiadło
Koordynator Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego
„Moje miasto bez elektrośmieci”