27 marca

WYWIAD Z KOORDYNATOREM ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2 W GOŁDAPI

Publikujemy kolejny z cyklu wywiadów ze szkolnymi koordynatorami naszego programu. Tym razem mamy zaszczyt zaprezentować Wam sylwetkę Pani koordynator - Aliny Oleszczuk, która z programem związana jest od wielu lat, aktywnie korzysta z Funduszu Oświatowego od 2013 roku, czyli od pierwszego roku istnienia.


Rozmowa z Panią Aliną Oleszczuk, ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Gołdapi, laureatką plebiscytu "Koordynator dekady programu "Moje miasto bez elektrośmieci" 2022 oraz laureatką wielu naszych konkursów.


  1. Od kiedy placówka realizuje program "Moje miasto bez elektrośmieci"?
    Placówka realizuje program od 2013 roku - od początku działania Funduszu Oświatowego!

  2. Ile zbiórek zrealizowaliście do tej pory? Z jaką częstotliwością organizujecie teraz? Jakie ilości elektrośmieci udaje się zbierać?
    Wcześniej realizowaliśmy po 2-3 zbiórki rocznie, obecnie już 4-6 rocznie. Systematycznie oddajemy do recyklingu elektrośmieci i baterie.

Przykładowo:
* rok  2020 - 52 666 kg + 50 kartonów baterii
* rok 2021 - 36 797kg + 60 kartonów baterii

  1. Jakie działania podejmowaliście, by zbiórki były efektywne? W jaki sposób mobilizowaliście uczniów, rodziców oraz lokalną społeczność do aktywnego udziału w zbiórkach elektrośmieci?
    Aktywności realizujemy bardzo dużo, przykłady:
    • Ekoteatr - prezentacja spektaklu wszystkim mieszkańcom Gołdapi
    • Nagraliśmy własny teledysk: https://www.youtube.com/watch?v=eER-0SEP7jw
    • „Zielone Dni w Gołdapi” to cykl zajęć organizowanych przez klub „Przyjaciół Przyrody” z okazji Światowego Dnia Ziemi. Klub ten prowadzony jest przeze mnie od wielu lat.
    • Cudowne proekologiczne działania, akcje, happeningi, wycieczki, obserwacje, doświadczenia, zbiórki elektrośmieci i baterii, konkursy, warsztaty, integracja, empatia, wszystko to dla dobra ludzi i Ziemi.
    • Więcej o naszych bieżących aktywnościach w aktualnościach na naszej stronie internetowej, polecamy zapoznanie się: https://www.sp2goldap.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=3292:-zosta-laureatem-xxi-zielonych-dni-w-godapi-2023&catid=15:zielone-dni&Itemid=46
    • CZYSTA GOŁDAP - CZYSTA GOŁDAPA - RECYKLING REJS. Systematyczne sprzątanie miasta i akwenów wodnych - coroczne lokalne akcje eko. Eko-działania w Gołdapi angażują całą społeczność lokalną. Jako koordynatorka wielu z tych przedsięwzięć dumnie stwierdzam, że stale wzrasta świadomość ekologiczna gołdapskiego społeczeństwa, kwitnie współpraca z wieloma instytucjami, a dodatkowo wszystko to pięknie komponuje się i integruje z ideą programu „Moje miasto bez elektrośmieci”. Dziękuję i serdecznie zapraszam do Gołdapi.
  1. Na jakie pomoce dydaktyczne wymieniliście punkty Funduszu Oświatowego? Czy korzystaliście z „zamówień specjalnych”?
    Oczywiście, najwięcej jest u nas drukarek, ale są też inne zestawy sportowe: piłki, zestawy siedzisk i puf wypoczynkowych, a także tablice, itd. Zamówienia specjalne to zawsze dodatkowy zastrzyk pomocy, korzystamy z nich  jak najbardziej.

  2. W jaki sposób realizujecie lekcje na temat prawidłowego postępowania z elektrośmieciami? Czy korzystacie z naszych materiałów drukowanych oraz narzędzi on-line? Jakie narzędzia najczęściej w tym celu wykorzystujecie?
    Wykorzystujemy wszystko, co daje nam program. Mamy stalą dekorację w klasie, na korytarzu i na zewnątrz w gołdapskim Elektrośmieciuszku - punkcie zbierania elektrośmieci i baterii. W naszych stałych ekspozycjach  mieszkają bohaterowie programu, kartonowe pojemniki, logo, mnóstwo pomocy i karty pracy, piosenki, spektakl; Program „Moje miasto bez elektrośmieci” jest z nami każdego dnia. Bardzo pomaga nam w realizacji naszych eko-zadań ;-)Materiały dydaktyczne (filmy) są stale wykorzystywane, a dodatkowym  wyróżnieniem dla Gołdapi jest fakt, że cztery filmy są z udziałem gołdapskiej koordynatorki (dopisek redakcyjny: „Pani Alina Oleszczuk, gołdapska koordynator programu, przygotowała i poprowadziła osobiście cztery lekcje on-line - materiał edukacyjny dostępny na stronie programu, w zakładce Materiały edukacyjne”).

  3. Czy zamawialiście pakiet do promocji zbiórek elektrośmieci? W jaki sposób z niego korzystaliście?
    Stale zamawiamy; pakiet stanowi on  niesamowitą pomoc dydaktyczną; plany lekcji są biletami i nagrodami za przyniesiony sprzęt; a worki, torby bawełniane, długopisy, czy naklejki motywują zbieraczy do dalszych eko-działań;

  4. Czy poleciłaby Pani nasz program "Moje miasto bez elektrośmieci" innym placówkom?
    Oczywiście, ciągle go polecam. Program bliski sercom ludzi, którym nie jest obca ochrona środowiska. Ale jest to też program wymagający od koordynatora odpowiednich predyspozycji takich jak: kreatywność, ciągła dostępność, czujność. Koordynator musi stale doskonalić swój warsztat pracy, agitować, zachęcać do przynależności do Eko-drużyny, walczyć o miejsce składowania elektrośmieci, strzec go przed nieproszonymi gośćmi. Ale najważniejsze i najbardziej budujące jest to, że koordynator lubi takie działania i wie, że warto to wszystko robić. Miasto Gołdap to docenia, dziękuje i stale współpracuje. Tworzymy jedną, stale rozwijającą się Eko-drużynę Gołdap, z której jestem niesamowicie dumna. Zapraszam na naszą szkolną stronę, zajrzyjcie.
Tu poznacie szczegółowo nasz sposób działania...https://www.sp2goldap.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=3059:koordynatorka-dekady-ogolnopolskiego-programu-moje-miasto-bez-elektromieci-z-godapskiej-dwojki&catid=31:miasto-bez-elektromieci&Itemid=103

Dziękujemy za rozmowę!